مهارت

انضباط شخصی کلید اصلی موفقیت است

در این نوشتار می خواهم در مورد بزرگترین رمز موفقیت با شما صحبت کنم. این راز به شما کمک می کند که با اطمینان به آنچه می خواهید برسید، در زندگی گام برداشته و به سر منزل مقصود برسید. این راز چیزی نیست جز انضباط شخصی.

و اما بپردازیم به تعریف انضباط شخصی. انضباط شخصی چیزی نیست جز انجام دادن کارها در موعد مقرر آن به طور پیوسته و منظم بدون توجه به این که مایل به انجام آن کار هستیم یا نه، بدون توجه به اینکه آن کار خوب است یا بد، آن را می پسندیم یا نه.

انضباط شخصی ابزاری است که در کنار ابزارهای دیگری که ما در زندگی در اختیار داریم به ما کمک می کنند هرچه سریع تر و مطمئن تر به هدفی که میخواهیم دست پیدا کنیم. برای دستیابی به انضباط شخصی چند گام موثر است که در این مجموعه نوشتار به آنها به اشاره خواهم کرد.

ارتباط انضباط شخصی و ماهیچه سازی !

انضباط شخصی شباهت زیادی به ساختن ماهیچه در بدن انسان دارد. ما برای اینکه در یک باشگاه ورزشی ماهیچه های خود را پرورش دهیم نیاز داریم وزنه ای متناسب با حد بالایی که می‌توانیم بلند کنیم اختیار کرده و با تمرین با آن وزنه خود را برای بلند کردن وزنه های بزرگتر آماده کنیم.

اگر بار اولی باشد که به باشگاه ورزشی می رویم و قبل از آن برای مدت طولانی ورزش نکرده باشیم نمی‌توانیم وزنه ی ۱۰۰ کیلوگرمی را بلند کرده و بالای سر ببریم. در واقع بلند کردن چنین وزنه کاری جز حماقت نیست. از این جهت انضباط شخصی شباهت زیادی به ساختن ماهیچه در بدن دارد.

بخوانید  در بحران های زندگی چه کنیم؟

برای ساختن انضباط شخصی نیاز به انجام کارهایی در حد بالای توانمان و نه خیلی بیشتر از آن داریم. با انجام مستمر کارهای کوچک ولی در اندازه مناسب، میتوانیم انضباط شخصی را در خود ساخته و پرورش دهیم.

 

ماهیچه سازی

در انضباط شخصی همانند پرورش عضلات این قانون حاکم است که هر چه عضله بیشتری داشته باشیم عضلات بیشتری نیز می‌توانیم بسازیم.

درانضباط شخصی، انضباط، انضباط بیشتری به همراه می آورد.

هرچه ما رشد کنیم رشد بیشتری را نیز در پیش خواهیم داشت.

در اینجا به دو نکته پایانی اشاره می کنم.

نکته اول: اشتباه بزرگ در ساختن انضباط شخصی این است که با کار بزرگ شروع کنیم. برای ساخت انضباط شخصی نباید خود را دچار اضافه بار نماییم.

و اما نکته دوم: انضباط شخصی نسبت به ساختن ماهیچه در بدن دارای یک برتری ست. در ساختن ماهیچه، ما خود را مجبور می کنیم که عضلات را به مرور زمان پرورش دهیم اما در انضباط شخصی هم وظیفه ای را که به عنوان هدف در نظر گرفته، پرورش می دهیم و هم خصیصه انضباط شخصی را در خود ساخته و پرداخته می کنیم.

انضباط شخصی

واما سخن پایانی

با رشد دادن انضباط شخصی در خود، ما انسان هایی هستیم که منظم، مستمر و پرتلاش خواهیم بود. جهان هستی انتظار این چنین آدمهایی رو میکشد.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن