فن بیان

اهمیت ارتباط چشمی در فن بیان

یکی از موثرترین راههای برقراری ارتباط، ارتباط چشمی است. اما در جمع های کوچک می شود با همه ارتباط چشمی برقرار کرد اما جمع های بزرگتر چی؟

اگر کمی خوش شانس باشید حتی در یک جمع کوچک چند ده نفری هم، همیشه دو یا سه نفر انسان مثبت پیدا می‌کنید. کسانی که حتی وقتی غلط هم صحبت کنید، به شما لبخند می‌زنند. حتی از حرف‌های بی‌خاصیت‌ هم با دقت یادداشت برمی‌دارند. و یا اینکه با شما احساس همدلی می‌کنند و حواسشان هست که هر بار نگاه‌شان می‌کنید لبخند بزنند تا روحیه بگیرید.

حتماً گاه و بیگاه به آنها نگاه کنید و اجازه دهید با نگاه‌شان از شما حمایت کنند. بارها برایم دردوره ها و کلاسها پیش آمده که افرادی بودند که به شدت ارتباط چشمی با  آنها به من حس مثبت داده و به نوعی حس حمایتگری داشته اند.

چشم های ما واضح تر از صحبت هامون با دیگران ارتباط برقرار می کنه و با افراد حرف میزنند. ارتباط چشمی موثر است که بتونه حقیقت و صداقتِ درونِ ما رو به دیگران نشون بده. البته قرار نیست که چشم های ما نقش بازی کنند. باید دقیقاً همون چیزی که از وجود ما ساطع می شه رو از خودش بروز بده.

چشم های ما به صحبت های ما اعتبار و احساس می بخشند. اینکه آیا شنونده حرف های ما را باور می کنه یا نه بخش زیادیش به چشم های ما بستگی داره.

دقت کردید وقتی داریم با کسی صحبت می کنیم و اون طرف بهمون نگاه نمی کنه چه احساس بدی پیدا می کنیم؟ مخصوصا ً زمانی که طرفِ مقابل اصلاً حواسش به ما نباشه و همش این ور و انورو نگاه کنه. واقعاً حس بدیه.

بخوانید  مهارت های فن بیان در ارتباط با مشتری

بنابراین اگر میخواهید بدونید که چجوری میشه ارتباط چشمی موثر ی برقرار کرد، خوب چشم هاتون رو باز کنید به فاکتورهایی که در ادامه این مقاله عنوان میشه توجه کنید.

ارتباط چشمی پیوسته برقرار کنیم

زمانی که در گفتگوهای دو نفره یا چند نفره در حال صحبت هستیم، خیلی خوبِ که به همه افرادِ اون جمع نگاه های پیوسته ای داشته باشیم. البته منظورم این نیست که به طرف خیره بشیم و بهش زل بزنیم، اینکه بخواهیم پلک بزنیم و یا گهگاهی به اطراف نگاه کنیم یک امرِ طبیعی هست.

دوستی داشتم که وقتی می خواست صحبت کنه و یا اینکه وقتی من باهاش صحبت می کردم همه جا رو نگاه می کرد، علا به من. ازش پرسیدم چرا اصلاً به من نگاه نمی کنی. بهم گفت اینجوری عادت کردم.

ارتباط چشمی موثر

این عادت اصلاً عادت خوبی نیست. این عادت واقعاً مخربِ، هم شخصیت طرفِ مقابل رو تخریب می کنه (چون با این کار، شخصی که مقابل ما هست و در حال صحبت کردنِ فکر میکنه ما اصلاً توجهی به حرف هاش نداریم و کلاً هیچ اهمیتی به این شخص نمیدیم) و هم شخصیت خودِ آدم رو خراب می کنه و باعث می شه که اعتبار و محبوبیتـش بین افراد پایین بیاد.

ارتباط چشمی ما چقدر طول بکشه؟

شاید این پرسش برای شما هم پیش اومده باشه که “ارتباط چشمی ما چقدر طول بکشه؟”

قطعاً مدت زمان ارتباط چشمی ما می تونه بستگی داشته باشه به:

  • شخص یا اشخاص مقابل ما
  • موقعیت و جایی که در اون قرار داریم
  • ارتباط چشمی موثر
بخوانید  فایل صوتی چگونه شمرده صحبت کنیم ؟ 3 تمرین عملی و کاربردی

مدت زمان ارتباط چشمی ما با هر شخصی، بستگی به صمیمیت ما با اون طرف داره، هر چقدر صمیمت ما با اون شخص بیشتر باشه مدت زمان نگاه کردن بهش هم می تونه بیشتر باشه، یا حتی می تونیم برای شوخی به چشماش ذل بزنیم یا خیره نگاه کنیم، امـــــا اگر با شخص مقابلمون زیاد دوست و صمیمی نیستم بهترِ که مدت زمان خیلی زیادی رو بهش نگاه نکنیم و به عبارتی بهش ذل نزنیم.

در یک ارتباط چشمی موثر دقیقاً باید به کجا نگاه کنیم؟

ما برای اینکه ارتباط چشمی موثر داشته باشیم، دقیقا باید به چشم ها (یا اطراف چشم و صورت) طرفِ مقابلمون نگاه کنیم.

اگر ما حواسمون به اطراف باشه به احتمال خیلی زیاد اون فرد ناراحت میشه، چون احساس می کنه که ما اصلاً توجهی بهش نداریم.

ما در یک لحظه فقط می تونیم به یکی از چشمان طرفِ مقابلمون نگاه کنیم، بنابراین پیشنهاد می کنم هر چند دقیقه یک بار نگاهتون رو از یک چشم به چشم دیگرش معطوف کنید، اینجوری مخاطب ما احساس بهتری پیدا می کنه.

[av_hr class=’custom’ height=’50’ shadow=’no-shadow’ position=’center’ custom_border=’av-border-thin’ custom_width=’50px’ custom_border_color=” custom_margin_top=’30px’ custom_margin_bottom=’30px’ icon_select=’yes’ custom_icon_color=” icon=’ue85e’ font=’entypo-fontello’ admin_preview_bg=” av_uid=’av-5bhgho’]

پیشنهاد میکنم دوره رایگان فن بیان را از دست ندهید:

[av_button label=’ثبت نام در دوره رایگان فن بیان’ link=’page,999′ link_target=” size=’large’ position=’center’ icon_select=’yes’ icon_hover=’aviaTBicon_hover’ icon=’ue85e’ font=’entypo-fontello’ color=’theme-color’ custom_bg=’#444444′ custom_font=’#ffffff’ admin_preview_bg=” av_uid=’av-3sakpo’] [av_hr class=’custom’ height=’50’ shadow=’no-shadow’ position=’center’ custom_border=’av-border-thin’ custom_width=’50px’ custom_border_color=” custom_margin_top=’30px’ custom_margin_bottom=’30px’ icon_select=’yes’ custom_icon_color=” icon=’ue85e’ font=’entypo-fontello’ admin_preview_bg=” av_uid=’av-1zx6sc’]

 

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن