فن بیان

تقویت فن بیان

فن بیان را داشتن توانایی صحبت کردن می توان تعریف کرد. تقویت فن بیان، در حقیقت انتخاب رویکردهایی در برای برقراری ارتباط با دیگران است. این ارتباط ممکن است نوشتاری، گفتاری و حتی دیداری و شنیداری باشد. زمانی که ما با افراد مختلفی در مورد یک موضوع واحد صحبت می‌کنیم، برای هر طیف از مخاطبان، رویکردهای متفاوتی را در نظر می گیریم.

آیا نحوه صحبت کردن من با یک مقام بالای کشور آیا یا ِیک فرد معمولی یکی باید باشد؟

داشتن مهارت فن بیان فقط برای سخنرانان، مدرسان و…نیست بلکه یک مهارت ضروری و همگانی است که باعث سوق دادن ما به  برقراری ارتباطات بیشتر و بهتر می شود. باید دقت کنید که اگر کسی از فن بیان خوبی دارد، لزوماً نه گوینده خوبی است، نه سخنران خوبی و نه مذاکره کننده خوب! بلکه کسی که فن بیان خوبی دارد پیش‌زمینه این را دارد که یک سخنران، مذاکره کننده و مدرس خوب باشد!

در مقاله فن بیان چیست کاملاً در این باره توضیح داده ام.

چرا داشتن فن بیان خوب مهم است؟

طبق تحقیقات به طور میانگین،۴۳ درصد از ارتباطات ما، صرف شنیدن و ۳۲ درصد صرف صحبت کردن می‌شود! این عدد فوق‌العاده قابل تأمل است! ۷۵ درصد ارتباطات ما،‌ارتباطات کلامی است و اگر فن بیان خوبی نداشته باشیم،نمی‌توانیم ارتباطات خوبی را برقرار کنیم.

هنگامی‌که مؤثر سخن گفتن را یاد می‌گیریم، تصویر ذهنی که از خودمان داریم ارتقاء پیدا می‌کند. هراندازه تصویر ذهنی که از خودمان داریم مثبت‌تر باشد، عملکردمان در هر بخشی از زندگی کاری،اجتماعی و شخصی‌مان بهتر می‌شود. در واقع داشتن تصویر ذهنی مثبت و روشن از خودمان بهتر از هر اقدام دیگری عملکرد ما را بهبود می‌بخشد.روانشناسان می‌گویند که سطح خودباوری شما یا “مقدار علاقه‌ای که به خودتان دارید” تعیین‌کننده کیفیت زندگی درونیو بیرونی شماست.

بخوانید  نقش فن بیان در رشد سازمان ها

هراندازه شما بهتر و متقاعدکننده‌تر صحبت کنید، فن بیان بهتری داشته باشید، بیشتر خود را دوست خواهید داشت. هرچقدر بیشتر خودتان را دوست داشته باشید، در روابط با دیگران مثبت‌تر و زیباتر ظاهر می‌شوید و در نتیجه سالم‌تر، خوشحال‌تر و مثبت‌تر خواهید بود. افکار و احساسات و مخصوصاً احترامی که دیگران برای ما قائل می‌شوند، در زندگی ما بسیار مهم است. ما معمولاً در زندگی‌مان بسیاری از انتخاب‌ها و تصمیماتمان به خاطر جذب احترام و یا حداقل از دست ندادن احترام از سوی دیگران است.

[av_hr class=’custom’ height=’50’ shadow=’no-shadow’ position=’center’ custom_border=’av-border-thin’ custom_width=’50px’ custom_border_color=” custom_margin_top=’30px’ custom_margin_bottom=’30px’ icon_select=’yes’ custom_icon_color=” icon=’ue85e’ font=’entypo-fontello’ admin_preview_bg=” av_uid=’av-66hpo2′]

پیشنهاد میکنم دوره رایگان فن بیان را از دست ندهید:

[av_button label=’ثبت نام در دوره رایگان فن بیان’ link=’page,999′ link_target=” size=’large’ position=’center’ icon_select=’yes’ icon_hover=’aviaTBicon_hover’ icon=’ue85e’ font=’entypo-fontello’ color=’theme-color’ custom_bg=’#444444′ custom_font=’#ffffff’ admin_preview_bg=” av_uid=’av-43xtaq’] [av_hr class=’custom’ height=’50’ shadow=’no-shadow’ position=’center’ custom_border=’av-border-thin’ custom_width=’50px’ custom_border_color=” custom_margin_top=’30px’ custom_margin_bottom=’30px’ icon_select=’yes’ custom_icon_color=” icon=’ue85e’ font=’entypo-fontello’ admin_preview_bg=” av_uid=’av-36cys2′]

بنابراین داشتن فن بیان خود و توانایی خوب صحبت کردن باعث می‌شود، موردتوجه بیشتری بین اطرافیانمان قرار بگیریم و درنتیجه عزت‌نفس ما بیشتر می‌شود.

وقتی درنتیجه زیبا سخن گفتن در هر موقعیتی از دوستان، خانواده یا همکاران بازخورد مثبت می‌گیریم، میزان علاقه و احتراممان نسبت به خودمان افزایش پیدا می‌کند و در مورد خودمان مثبت می‌اندیشیم. بنابراین توانایی خوب صحبت کردن باعث بالا رفتن اعتمادبه‌نفس و قدرت شخصی‌مان می‌شود.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن