ابزار مدیریت و برنامه ریزی

چگونه هدف بگذاریم ؟

همه ما اگر در دورانی از زندگی به خودمان آمده باشیم، احتمالا دست به هدف گذاری زده ایم. و در این راستا چندین هدف هم برای خود گذاشته ایم که ممکن است به آنها رسیده باشیم و یا نرسیده باشیم. اما مشکلی این وسط هست. چگونه هدف بگذاریم؟

هدف گذاشتن در ابتدای راه بسیار مهم است و از آن مهم تر درست هدف گذاشتن است. مساله دیگری که در کنار “چگونه هدف بگذاریم” مطرح است، اینست که یا هدف بزرگی تا به حال انتخاب نکرده ایم و یا به هدفهای بزرگی که انتخاب کرده ایم نرسیده ایم!

اصولا بسیاری از ما به این صورت هستیم که موقع شروع کار بسیار پرانرژی و پرانگیزه هستیم و حرفهای خوبی میزنیم:

  • من میخواهم رتبه یک رقمی کنکور شوم
  • من میخواهم به درآمد چند میلیارد تومانی برسم
  • من باید قله های بلند دنیا را فتح کنم
  • من میخواهم در یکی از بهترین دانشگاههای آمریکا درس بخوانم

داستان اینجاست که این هدفها و نتایج آنها ناممکن نیستند و حتی شاید رسیدن به آنها راحت هم باشند! اما دلیل نیمه رها کردنشان چیست؟ همه ما چنین تجربه ای داریم که طولی نکشیده یادمان برود با خودمان هدفی گذاشته ایم!

تا بحال به این فکر کردید که چگونه هدفی بگذاریم که نتوان به آن نرسید؟!

این سوال بسیار زیباست و البته جوابهای قشنگی نیز دارد. پس بیایید با هم ببینیم که چگونه هدف بگذاریم. در واقع میخواهیم ببینیم چگونه هدف بگذاریم که نتوان به آن نرسید!!

ادعای عجیبیه اما وقتی هدفگذاری براساس نیاز هر فرد انجام شود، بازدهی آن چندین برابر خواهد بود.

بخوانید  آموزش تصویری نقشه ذهنی؛ روشی کارآمد برای یادداشت برداری

هدف گذاری بر اساس نیازها

همه انسانها دارای یک سری نیازهای اولیه هستند که برای رسیدن به آنها شبانه روز تلاش میکنند. به عبارت بهتر اگر این نیازها بر آورده نشوند، فکر کردن به هدفهای متعالی ، سخت یا غیرممکن است. آبراهام مازلو در این مورد بحث مفصلی کرده است. او هرم مازلو را مطرح و در این هرم نیازهای بشر را طبقه بندی کرده است.

به عقیده او برای اینکه بتوانیم به هدفهای متعالی خودمان در زندگی برسیم باید ابتدا نیازهای اولیه مان بر آورده شده باشد. دلیل آن هم اینست که در راه رسیدن به هدف بزرگ زندگی نباید در گوشه ذهنمان دغدغه ای از نیازهای ابتدایی همانند نیاز به مسکن، پوشاک، منزل، آب و خوراک و… باشد. که وجود آن، راه را بسیار دشوار خواهد کرد.

توجه به این هرم چشم و گوش ما را کمی بازتر میکند. اما مساله مهمتری نیز وجود دارد که اینجا با آن هم میپردازیم. و آن اینست که انسانها هر کدام نیازهای متفاوتی دارند.

به عقیده دکتر ویلیام گلسر، بنیان گذار تئوری انتخاب، انسانها دارای پنج نیاز ابتدایی و اساسی هستند. این نیازهای پنجگانه بشر اینگونه هستند:

  • نیازهای مربوط به حفظ بقا و سلامت
  • احساس تعلق خاطر؛ دوست داشتن و دوست داشته شدن
  • نیاز به قدرت
  • نیاز به آزادی
  • نیاز به تفریح و شادی

اگرچه این تقسیم بندی با تقسیم بندی مازلو فرق دارد. اما در کلیات شبیه به هم هستند. اگر دقت بیشتری بر روی این نیازهای بشریت بکنیم، میبینیم که هرکسی دارای مجموعه ای متفاوت از این نیازها است.

بخوانید  آموزش تصویری نقشه ذهنی؛ روشی کارآمد برای یادداشت برداری

یکی نیاز به تفریح بیشتری دارد و دیگری نیاز به قدرت بیشتر. و همینطور مثالهای مشابه دیگر.

حالا نکته اصلی اینجاست: ما باید به گونه ای هدفگذاری کنیم که منطبق بر این پنج نیازمان باشد.

خب چطوری ببینیم که پنج نیازمان هرکدام چقدر و چند درصد هستند؟؟

برای این منظور تستی را آماده کرده ایم که اگر آن را بزنید، متوجه خواهید شد که هریک از این نیازها (بر اساس نمره بندی 0 تا 100) چقدر نقطه حساس شما هستند.

[av_button label=’برای انجام تست کلیک کنید’ link=’manually,https://www.salarsohrabi.com/test’ link_target=’_blank’ size=’medium’ position=’center’ label_display=” icon_select=’no’ icon=’ue800′ font=’entypo-fontello’ color=’orange’ custom_bg=’#444444′ custom_font=’#ffffff’ av_uid=’av-2a5w61′ admin_preview_bg=”]

بعد از این تست میتوانیم برسیم به مبحث هدفگذاری! حالا دیگر میدانیم که چگونه هدف بگذاریم.

سخن پایانی

داستان هدفگذاری بر اساس نیازها از آنجا در ذهن من شکل گرفت که فهمیدم انسانها نیازهای اولیه ای دارند. و رسیدن به آنها از هرچیز دیگری برایشان مهمتر است. وقتی که در زندگی تعارضی پیش میاید، هدف ما دچار تزلزل میشود.

به عبارت دیگر وقتی که یکی از نیازهای ما برآورده نمیشود، مثلا وقتی که در تامین خوراک، پوشاک و یا مسکن به مشکل میخوریم، بسیار سخت است که بتوان حتی به خارج رفتن و تحصیل فکر کرد!

برای همین فکر کردم که میتوانیم هدفهایی بگذاریم که دقیقا منطبق بر این نیازهای درونی ما باشد. از این طریق امکان کنار گذاشتن هدف، نرسیدن به هدف بسیار کمتر است.

درقسمت دوم این مقاله بیشتر در مورد روشهای هدفگذاری و اینکه چگونه هدف بگذاریم ، متمرکز خواهیم شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن