ابزار مدیریت و برنامه ریزی

آموزش تصویری نقشه ذهنی؛ روشی کارآمد برای یادداشت برداری

یادداشت‌برداری به‌صورت نقشه‌کشی ذهنی، نمایی تصویری از مسیر تصمیم‌گیری و ایده‌ها به شما می‌دهد که راحت‌تر در ذهنتان خواهد ماند. در این فیلم سالار سهرابی برای شما توضیح میدهد که چگونه با استفاده از کامپیوتر یک نقشه ذهنی ایجاد کنید؟ همچنین گذری کوتاه بر کاربردهای نقشه ذهنی خواهیم داشت. پس برای آشنایی بیشتر با این موضوع، ویدیوی 15 دقیقه ای زیر را ببینید:

[av_hr class=’invisible’ height=’15’ shadow=’no-shadow’ position=’center’ custom_border=’av-border-thin’ custom_width=’50px’ custom_border_color=” custom_margin_top=’30px’ custom_margin_bottom=’30px’ icon_select=’yes’ custom_icon_color=” icon=’ue808′ font=’entypo-fontello’ av_uid=’av-aj8m9′ admin_preview_bg=”]

مطالعه کردن، جلسات طوفان ذهنی، شرکت در سخنرانی‌ها و موارد مشابه، همگی بخشی مشترک به نام یادداشت برداری دارند. اما عموما پس از یادداشت برداری تنها با تعدادی صفحه‌ی سیاه‌شده مواجهیم که اطلاعات کاربردی در اختیار ما قرار نمی‌دهند!
برای حل این چالش، روشی با نام نقشه‌کشی ذهنی (Mind Mapping) ابداع شده است. این تکنیک به شما کمک می‌کند که نکات را مؤثرتر بیاموزید، روش ضبط نکات را بهبود می‌بخشد و مهم‌تر از همه، در فرآیندهای حل مسئه بسیار کارآمد است.

راهکار افزایش قدرت حافظه در جدیدترین تحقیقات علمی

با استفاده از تکنیک نقشه‌کشی ذهنی به‌راحتی می‌توانید ساختار موضوعات را درک کنید. با این تکنیک می‌توانید ارتباط میان حقایق و نکات موضوع را به‌خوبی ترسیم کنید و علاوه بر آن، همان نکات خامی که در یادداشت برداری سنتی بود در این نقشه نیز پیاده کنید. مهم‌تر از همه‌ی این موارد، نقشه‌های ذهنی به شما کمک می‌کنند که نکات را به گونه‌ای به خاطر بسپارید که به‌سرعت قابل بازیابی باشند.

تصمیم گیری

قطعا همه ما در شرایطی همانند تصمیم گیری ، ایده یابی ، ثبت ایده ، هدف گذاری ، خلاصه نویسی ، طبقه بندی ذهن  قرار گرفته ایم و به روش های مختلفی سعی کرده ایم از آن ها عبور کنیم . بعضی با به ذهن سپردن ، برخی با یادداشت کردن و برخی دیگر هم با روش های دیگر !

یادداشت کردن سنتی یکی از روش های حل شرایط بالاست که اگر از آن ها استفاده کنیم نتیجه ای مطلوبی می گیریم . اگر ما بجای یادداشت کردن سنتی به استفاده از نقشه ذهنی روی بیاوریم نتیجه مطلوب ما تبدیل به نتیجه عالی می گردد . با ما همراه شوید تا یک تکنیک آموزش خلاقیت و رشد آن را به شما یاد دهیم .

نقشه ذهنی چیست و چه کاربردهای دارد ؟

قطعا برای شما هم پیش آمده که در یک یا چند مورد از شرایط زیر قرار گرفته باشید:

 • زمانی که بخواهید مطلبی را خلاصه نویسی و یا آن را به خاطر بسپارید
 • زمانی که ایده ای به ذهنتان خطور کند و شما بخواهید آن را ثبت و بررسی کنید
 • زمانی که بخواهید مطلبی را یاد بگیرید و به درستی بیاد آورید
 • زمانی که بخواهید برای خودتان هدف گذاری کنید و طبق برنامه ریزی به آن برسید
 • زمانی که بخواهید اطلاعاتی ذهنتان را طبقه بندی و ساختار دهی کنید
 • زمانی که نیاز به تصمیم گیری دارید و همه جوانب را باید در نظر بگیرید
بخوانید  چگونه هدف بگذاریم ؟

اینجاست که نقشه های ذهنی حتما به کارتان میآید. نقشه ذهنی، اولین بار توسط تونی بوزان معرفی گردید. البته قبل از تونی بازان نوابغ زیادی همانند داوینچی و گالیله نیز از این روش به صورت ابتدایی و ابداعی استفاده می کردند. اما تونی بوزان این روش را خیلی دقیقتر توضیح داد و به جهان معرفی کرد.

این نقشه‌ها از ساختار دوبعدی بهره می‌برند و برخلاف یادداشت‌برداری‌ سنتی، به‌صورت لیست یا جدول نیستند. نقشه‌های ذهنی بر خلاف یادداشت‌های سنتی فضای کمتری اشغال می‌کنند و عموما در یک صفحه خلاصه می‌شوند. این فضای کم امکان جمع‌بندی آسان و همچنین تولید بهتر ایده‌های جدید را به افراد می‌دهد. علاوه بر آن وقتی مورد یا ایده‌‌ای جدید به ذهنتان می‌رسد، می‌توانید با کمترین تغییرات، آن را به نقشه اضافه کنید.

نقشه‌های ذهنی این امکان را فراهم می‌کنند که موضوعات بزرگ و مهم را به بخش‌های کوچک تقسیم و بدون خستگی و آشفتگی برای هریک برنامه‌ریزی کنید. با استفاده از این نقشه‌ای می‌توانید کلیت موضوع را به وسیله‌ی علائم هندسی درک کنید و ارتباط ایده‌ها یا زیرمجموعه‌های مرتبط با آن را نیز بفهمید.

در مجموع میتوان گفت که نقشه‌های ذهنی به‌راحتی قابل مطالعه و بررسی هستند. شما یا دیگری میتوانید با یک نگاه گذرا به این نقشه، اطلاعات کاملی در مورد موضوع به دست آورید.

موارد استفاده نقشه های ذهنی

نقشه‌های ذهنی برای موارد زیر قابل استفاده و مفید هستند:

 • جلسات طوفان ذهنی (Brain Storming) – به‌صورت فردی یا گروهی
 • جمع‌آوری اطلاعات و یادداشت برداری
 • تثبیت اطلاعات جمع‌آوری شده از منابع گوناگون
 • تفکر در مورد مشکلات گوناگون
 • ارائه‌ی ساختارمند اطلاعات به بهترین شکل
 • مطالعه و به خاطر سپردن اطلاعات
 • ساختار دهی به اطلاعات
 • خلاصه نویسی کتاب ها و مطالب آموزشی
 • یادگیری جزوات و دروس
 • طبقه بندی ذهن
 • برنامه ریزی و هدف گذاری
 • ثبت و گسترش ایده
 • ایجاد ارتباط بین موضوعات

این روش به طرز شگفت انگیزی به شما کمک می کند تا جزئیات یک مساله و ارتباطات بین آن ها را با یکدیگر ثبت و از آن ها استفاده کنید .

نحوه‌ی ترسیم نقشه‌‌ی ذهنی

برای کشیدن نقشه‌ی ذهنی ابتدا باید صفحه‌ای متناسب با ایده یا موضوع مورد یادداشت پیدا کرد. اگرچه در ابتدای ترسیم نقشه نمی‌توان تحلیل دقیقی از ابعاد مورد نظر داشت؛ اما با یک بررسی کلی در مورد اهمیت موضوع، می‌توان ابعاد را تخمین زد.

بخوانید  چگونه هدف بگذاریم ؟

در مرحله‌ی بعدی موضوع اصلی را در مرکز صفحه می‌نویسیم و دایره‌ای دور آن می‌کشیم. موضوع می‌تواند عنوان جلسه، عنوان درس یا مبحث مورد مطالعه یا حتی چالشی باشد که جلسه‌ی طوفان ذهنی برای حل آن تشکیل شده است.

سپس باید موضوعات زیرمجموعه را پیدا کنیم. در این مرحله در واقع زیرمجموعه‌ها، زیرشاخه‌ها یا حتی نکات مهم چالش اصلی را یادداشت می‌کنیم. برای یادداشت این موارد، خطوطی از دایره‌ی اصلی به بیرون می‌کشیم و هریک را به یک زیرمجموعه یا موضوع مهم اختصاص می‌دهیم.

وقتی بررسی یا بحث یا مطالعه‌ی شما پیش می‌رود، نکات و زیرمجموعه‌های بیشتری به ذهنتان می‌رسد. هریک از این موارد را با خطوطی جدید به زیرمجموعه‌های والدشان متصل کنید. همان طور که در شکل زیر مشاهده می کنید، نقشه در حال تکمیل شدن است. نکته‌ی مهم ارتباط میان موضوعات است که در مراجعات بعدی بسیار مفید خواهد بود.

مرحله‌ی قبل را برای هر ایده یا موضوع جدید ادامه دهید. فراموش نکنید که ایده‌ها و نکات را باید حتما به والدشان متصل کنید تا ارتباط حفظ شود. حتی پس از اتمام جلسات می‌توانید در زمان‌های بعدی، نقشه را با موارد جدید به‌روز کنید.

نکاتی برای استفاده‌ی کاربردی‌تر از نقشه‌ی ذهنی

پس از یادگیری نکات کلی ترسیم نقشه‌ی ذهنی، می‌توانید با استفاده از روش‌های گوناگون، استفاده‌ی خود از این ابزار را بهبود ببخشید. موارد زیر جهت بهبود کارایی این نقشه‌ها پیشنهاد می‌شوند.

1.از کلمات و عبارات کوتاه استفاده کنید: عادت نوشتاری خود در یادداشت برداری سنتی را اصلاح کنید و عبارات کوتاه به کار ببرید. در روش‌های سنتی از کلمات زیادی برای فهم بهتر مسائل استفاده می‌شود و عموما شاهد متون بلند هستیم. در نقشه‌کشی ذهنی ما از کلمات و عباراتی معنی‌دار استفاده می‌کنیم که با اشغال کمترین فضا، مفهوم را منتقل می‌کنند.

2.از کلمات چاپ‌شده استفاده کنید: دستخط ناخوانا احتمالا خواندن نقشه را دشوار می‌کند. می‌توانید از ابزارهای گوناگون استفاده کنید و کلمات را تایپ و پرینت کنید.

3.از رنگ استفاده کنید: این کار به شما امکان می‌دهد ایده‌ها را از هم مجزا کنید. رنگ‌ها امکان تجزیه‌ی ایده‌ها را به‌خوبی به شما ارائه می‌دهند.

4.از علامت و تصویر استفاده کنید: تصاویر و علائم، در یادآوری موضوعات به شما کمک می‌کنند. هرجا که می‌توانید، از آن‌ها استفاده کنید تا حافظه‌ی تصویری خود را در مورد موضوع به کار گیرید.

5.از خطوط ارتباطی استفاده کنید: برخی اوقات ایده‌ها و مسائل یک بخش از نقشه به بخش دیگر هم مرتبط هستند. در این مواقع آن‌ها را نیز به هم متصل کنید تا هرچه بهتر ارتباط ایده‌ها را درک کنید.

بخوانید  چگونه هدف بگذاریم ؟

سخن پایانی

نقشه ذهنی یک روش ترسیمی جایگزین یادداشت برداری های سنتی است که به طرز خارق العاده ای منظم ، ساختار پذیر ، چشم نواز و از همه مهمتر ، کامل است جهت یادداشت هر موردی که نیاز به نوشتن دارد .

نقشه ذهنی شامل یک صفحه می باشد که موضوع اصلی در مرکز آن نوشته می شود و زیر مجموعه هایش به آن متصل می گردد. هر زیر مجموعه می تواند به بخش های ریزتر تقسیم گردد. همچنین در صورت نیاز میتوانید بین بخشهای مختلف این نقشه ارتباط برقرار کنید. نقشه ذهنی این قدرت را دارد که ذهن شما را طبقه بندی نماید تا در زمان مناسب از اطلاعات ساختار بندی شده مورد نیازتان استفاده نمایید . زمانی که ذهن شما اطلاعات آزاد طبقه بندی نشده در خودش دارد، به شدت آشفته و نامارآمد است.

پس از نوشتن موضوع اصلی در وسط صفحه و متصل کردن مطالب زیر مجموعه به آن می توانید با استفاده از تصویری کردن مطالب در هر چه بهتر یاد گرفتن موضوع به خودتان کمک کنید. در هنگام نوشتن مطالب باید تا حد امکان خلاصه بنویسید و فقط با کمک کلمات کلیدی به موضوع اشاره کنید ، در ابتدا شاید این موضوع کمی سخت باشد اما به مرور زمان با انجام تمرینات متوالی این عمل برای شما بسیار ساده می گردد.

نقشه ذهنی به شما کمک می کند تا اطلاعات ذهنتان را دسته بندی نموده و ذهنتان را از موارد اضافی خالی نمایید . زمانی که ذهن شما آزاد می گردد ، خلاقیت در شما ظهور پیدا می کند. دلیل آن اینست که ذهن آشفته مدام درگیر مطالب قبلی است که پرونده اش در ذهن باز است.

اگر تمایل دارید نقشه ذهنی را به صورت حرفه ای و کاربردی بیاموزید ، ما یک محصول آموزشی با نام “حداکثر کارایی با استفاده از نقشه ذهنی“، برای شما درست کرده ایم. در این آموزش روش نقشه ذهنی را به طور کامل آموزش داده ایم و  به شما یاد می دهیم که چگونه از این روش استفاده کنید. در محصول “حداکثر کارایی با استفاده از نقشه ذهنی” به شما کمک می کنیم تا روشهای ترسیم یک نقشه ذهنی را به صورت کامل یاد بگیرید و از آن در جهت افزایش کارآیی در جنبه های مختلف زندگیتان استفاده نمایید .

پیشنهاد می کنم روش نقشه ذهنی را بیاموزید و از آن در طبقه بندی ذهنتان، به یاد سپاری/به یادآوردن مطالب مهم و افزایش آرامش ذهن از آن بهره ببرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن